Ви є тут

Стаття для тих, хто планує тягнутися, чи вже на півдорозі до шпагату

Збираєтеся здивувати усіх своєю розтяжкою? А ви знаєте, що хороша розтяжка неможлива без:

…розігріву. Нема куди квапитись – приділіть увагу динамічній розминці, адже непідготовлені м’язи легше травмувати. «Намагатися розтягнути нерозігріті м’язи – це майже те саме, що хрумати сухі холодні макарони» - кажуть досвідчені інструктори.

…розслаблення. Напружений м’яз погано тягнеться. Діла не буде, якщо ви стиснуті, як пружина.

…долання власних меж. Коли ми входимо в незвичну позу для розтяжки, м’яз самовільно напрягається – це захисна реакція. Незручна поза сприймається як потенційно травматична, і інстинктивно м’яз намагається не допустити пошкодження.  Але довго в такій напрузі він бути не може і через півтори-дві хвилини сам розслабиться без вашої допомоги. Не слід квапитися, побудьте в позі ці нестерпні півтори-дві хвилини. Дайте м'язам час «усвідомити» відсутність загрози. Впіймайте момент – і нумо тягнутися!

…збереження еластичності м’язів. Щоб не перестаратися і не отримати перерозтягнення, після розтяжки м’яз потрібно знову напружити. Робіть кілька циклів напруження-розслаблення для збереження еластичності м’язів. Найкраще прийняти після розтяжки компенсуючу позу (для кожної вправи вона унікальна).

…правильного дихання. О так, авжеж - можна забути про те, що слід робити вдих-видих, якщо ви докладаєте зусилля, непосильне для вас. Але рівне дихання має бути пріоритетом – це індикатор, що ви робите все правильно. Не ставте рекорди зі швидкісного сідання на шпагат, якщо в процесі ви ладні вмліти.

…зосередженості на процесі. Багатозадачність – корисний навик в 21 столітті. Але тягнутися і одночасно чистити овочі на вечерю або дивитися фільм – це привілей людей з пластиліну. Якщо ви поки з когорти  «дерев’яних чоловічків»,  повірте – ваша ефективність зросте в рази, якщо вся ваша увага спрямується на відчуття в зоні, яку ви прагнете розтягнути.

…прийняття власних особливостей. Намагаючись тягнутися, не слід ігнорувати об’єктивні фактори. Генетика, інші види фізичної активності, вік, харчування, погода, час доби чи пори року вносять свої корективи. На здатність до розтяжки впливає тип конституції,  співвідношення колагенової та еластинової тканин, хімічний склад сполучної тканини, особливості прояву больових рефлексів і рефлексів  розтягнення. Тому кмітливі люди не стануть порівнювати свої успіхи з чужими  - і не втратять мотивацію і наполегливість, якщо реальні темпи не співпадуть з очікуваннями.  Адже адаптивні можливості людського тіла майже безмежні.    

…регулярності. Серйозно, ми навіть не хотіли включати цей пункт в статтю – настільки він очевидний. І тим не менш, дехто примудряється ігнорувати це головне правило ефективних тренувань! А ми вкотре нагадаємо =)

...відсутності різкого болю. Ледь відчувши різкий біль – негайно припиніть вправу: адже це сигнал про те, що ваш вплив на м’яз перейшов у розряд травмуючого. Ігноруючи його, ви можете зумовити надрив м’яза, який зарубцюється і унеможливить подальші тренування.   

…маленьких хитрощів. Розігрів м'язів може бути не тільки активним, а й пасивним – гарячі ванни, контрастний душ, сауна або масаж. Дехто перед виконанням розминки вдається  до розтирання розігріваючими мазями, значно знижуючи ризик травматизму.  Ми схвалюємо таку обачність!

Хороша розтяжка – не тільки ознака здорового тіла, а й предмет гордості. Заради неї варто постаратися.  Прагніть до свого максимуму! Ми переконані, що у вас все вийде.